Jdi na obsah Jdi na menu
 


Slovník látek a materiálů

7. 10. 2010

 

Slovník látek a materiálů
Kožené a textilní oblečení
Amara

Umělá kůže, která je odolná proti vlivu počasí, měkká a příjemná na omak, opatřena protiskluzovým efektem. Je vhodná zejména pro úpravy např. motorových rukavic.

Airguard

Polyamidové duté vlákno s malou hmotností. Účinně izoluje teplo i zimu. Airguard je odolný proti odření a protrhnutí. Rychle schne a není problém jej čistit.

Aramid

Výkonné vlákno, které je teplotně stálé a velmi pevné, nepropouští chemikálie. Odolné proti odření a protrhnutí.

Armacor

Vlákno vyvinuté firmou Gore, jedná se o zvláště dobrou kombinaci z aramidových a polyamidových vláken, která jsou odolná proti odření a protrhnutí. Používá se jako vrchní materiál 3-vrstvého Gore-Texu. Je dobře prodyšný.

Du Pont

ComforMax Premium od firmy DuPont

Jedná se o membránový systém firmy DuPont. Struktura vlákna je proložena vzduchovými komorami, které podporují jeho tepelné vlastnosti. Díky tomu se akumuluje tělesné teplo, aniž by došlo k přehřátí těla. V oblečení zůstává stále klima.

DuPont

ComroMax Classic

Izolační podšívka, oproti obvyklým podšívkám se jedná o teplotně a izolačně vylepšené vlákno, které má nízkou hmotnost. Výsledkem je dobrá ochrana proti chladu a optimální komfort při nošení.

Coolmax

Čtyř-komorové vlákno ze 100% polyesteru, které díky své speciální povrchové struktuře odvádí vlhkost od těla a tím přispívá k chladnějšímu, suchému a příjemnému tělesnému klimatu.

Cordura

Hodnotná polyamidová tkanina z nově vytvořeného vlákna. Je určena především pro ochranné oděvy, protože je více odolná proti oděru než jiné nylonové materiály. Speciální tkanina Cordura slouží ke speciálním účelům, Air-flow Cordura zlepšuje např. prodyšnost.

Voděodolná kůže

Speciálním a nákladným výrobním postupem je docíleno, že kůže přijímá méně vlhkosti a rychleji schne.

Keprotec

Cenné vlákno od Schoellera s kevlarovým podílem, který slouží k zesílení míst náchylných k pádu. Nabízí komfortní ochranu před teplem a je velmi odolné proti odření a protržení.

Lorica

Odolný materiál na základě mikrovlákna. Lehký, flexibilní, odolný proti vodě, nečistotám a proti vlivům počasí. Dobře se udržuje a povrch působí jako přírodní a opticky pěkná kůže. High-tech látka vhodná pro výrobu sportovní obuvi, je pohodlná a vhodná k dennímu nošení.

Nomex

Polyamidové vlákno od firmy DuPont s pravými high-tech vlastnostmi: Materiál je teplotně stálý, chrání dokonce i od plamenů, je odolný proti protrhnutí a roztažení. Hodí se proto k úpravám rukavic a ochranných oděvů.

Outfast

Původně se jedná o kosmické vlákno, které obsahuje mikroskopické keramické kuličky naplněné speciálním voskem. Při stoupající teplotě mění voskový obal skupenství, odnímá okolní teplo a zpomaluje tak pokles teploty uvnitř obleku. Při klesajících teplotách se vosk opět zpevní a odevzdá uloženou energii tělu, což zajistí vyrovnanou a příjemnou teplotu v motorkářských oblecích.

Schoeller PCM

PCM = v Phase change Materials jsou mikrokapsle nastavené na určitý teplotní rozsah, když se tělesná nebo okolní teplota zvýší, uloží přebytečné teplo. Klesne-li teplota, uložené teplo zase odevzdají.

Sanitized

Pod označením Sanitized nalezneme vlákno, které je zpracováno tak, aby zamezovalo výskytu plísní a bakterií. Zamezuje vzniku nepříjemného zápachu a snižuje nebezpečí plísňových onemocnění. Materiál zůstává dlouho hygienický.

Scotchgard 3M Innovation

Jedná se o úpravu kůže a textilních materiálů, která je chrání před mastnotou, vodou a nečistotami. Přitom zůstává zachovaná její přirozená struktura a prodyšnost.
Klimatické membrány, bezpečnostní švy a CE- ochrany

Důležitý faktor pro Vaši ochranu!

Základní funkce: díky konstrukci těchto membrán je pot odváděn z vnitřní strany na vnější, ale vítr a dešťové kapky neproniknou dovnitř materiálu. Díky tomuto efektu si textilní, ale také kožené oblečení udržuje vynikající ochranu za nepříznivého počasí,ale zároveň zůstává pohodlné, komfortní.Tyto membrány nalezneme pod různými značkami např.Bore-Tex, Drygate, Reissa, Tepor, Sympatex, Hipora, Porell, Helsapor, Humax, atd.

CE-ochrany

Chrániče nebo vycpávky k ochraně jednotlivých částí těla, které odpovídají evropské normě pro ochranné oděvy motorkářů.

Musí být zachována následující kritéria:

-stanovená nejmenší velikost

-stanovené tlumení pádu, které bylo vypočítáno zkušebnou

V případě pádu zamezují tyto ochrany riziku úrazu, protože mohou absorbovat energii nárazu u zvláště ohrožených částí těla. Díky své optimální přilnavosti chrání Vaše tělo, ale nenahrazuje však předvídavou jízdu. Více informací naleznete na str. 212

Bezpečnostní vlákna podle ISO 4916

Motorkářské oblečení by mělo svého majitele dobře chránit v případě pádu. Při sklouznutí na hrubý asfalt je oděruodolný materiál efektivní jen tehdy, vydrží-li zatížení i švy. Firma Louis opatřila proto oblečení viditelnými a skrytými švy (podle normy ISO 4916), díky kterým je zajištěna soudržnost materiálu i tehdy, když se ty viditelné odřou.

Speciální vlákna

Pod tímto pojmem jsou zahrnuta různá polyamidová a polyesterová vlákna, která jsou vhodná pro motorkářské oděvy. Nevyznačují se pouze pomalým opotřebením, odolností proti povětrnostním vlivům a protržení oděvu,ale také vysokou odolností proti oděru. Zvyšují tak pasivní bezpečnost uživatele v případě jeho pádu. Tyto materiály jsou levnější než Cordura.

Tactel

Polyamidové vlákno od firmy DuPont, které j vyrobeno z lehkého, vzdušného a relativně oděruodolného vlákna. Dýchá, odvádí vlhkost na vnější stranu. Je měkké a příjemně se nosí.

Teramid 
Směsná tkanina z polyamidových vlákna a kevlaru. Je zvláště odolná proti oděru a protržení. Ideální pro vnitřní zesílení motorkářských oděvů na místech, která jsou více náchylná k pádu.

TFL Cool System, TFL Cool Black

Kůže vydělávaná podle TFL Cool Systemu odrážejí sluneční světlo a i při slunečním záření zůstává příjemně chladná. Teplotní rozdíl oproti normální kůži může být až 12oC. Navíc je tato kůže stálobarevná a zůstává déle pěkná.

Thermollte

Polyesterový fleece z mikrovlákna. Jedná se o extrémně tenké vlákno s velkou celkovou plochou, které zajišťuje vysokou schopnost uchovávat teplo. Přitom je lehké, prodyšné a voděvzdorné.

Thinsulate

Fleece z mikrovlákna 3M.Extrémně tenká , lehká vlákna s velkou celkovou plochou. Zajišťuje perfektní ochranu proti chladu. Thinsulate drží v porovnání s tloušťkou dvakrát tolik tepla než peří. Je voduvzdorné a prodyšné.

Windstopper od Gore/Sympate/Windmaster

Materiál od Gore nebo Sympatex. Je trvale větruodolný, prodyšný a nabízí dobrou ochranu proti vychladnutí např. ve větru při jízdě na motorce nebo jiných pohybových činnostech v přírodě.

Helmy z duroplastových materiálů

Jako jsou např. skleněná vlákna, AIM (Advanced Integrated Matrix),S:T:R:O:N:G: vlákno, P:O:W:E:R: vlákno, vlákna multi Axial, karbonová vlákna, atd. Duroplastové materiály jsou ve formě tkanin, úpletů a vycpávek ze skleněného vlákna ručně zpracovávány laminovacím způsobem na helmové „skořepiny“. Ty jsou nakonec vylisovány, aby získaly konečnou pevnost. Díky nákladnému zpracování jsou duroplastové helmy dražší než thermoplastové. Jsou dobře odolné proti nárazu, zestárnutí a odolné proti působení chemikálií, ředidel a benzínu.Je možné je dodatečně lakovat uměleckými barvami a barvami neobsahující ředidla. Je však nutné se řídit bezpečnostními pokyny výrobce! Často výrobci doplňují vlákno např. Kevlarem/Aramidem nebo Carbonem, tyto kombinace materiálů zvyšují odolnost proti nárazu a odření.

Thermoplastové granulátové helmy

Ke strojové výrobě helem se používají granuláty např. Thermoplast, ABS, Polycarbonat, Polycarbon, Lexan, Technoplymer, atd.

Helmové „skořepiny“ se vyrábějí z jednoho kusu. Nelakovaná úprava se skládá z nebarveného granulátu. Lakovaná úprava je odolnější proti vnějším vlivům a opticky hezčí.

Moderní thermoplasty jsou zušlechťovány různými chemickými additivy. Díky tomu jsou odolnější proti UV-záření, benzínovým výparům a okolním vlivům. Bohužel nesmí být dodatečně lakovány a polepeny samolepkami, protože lak a lepidlo by mohly thermoplasty znehodnotit.

Pinlock Visiere

Nabízí optimální ochranu proti oprýskání hledí. Nerozbitná vrstva Pinnlock se nanese na připravené hledí.Uzavřená vzduchová komora mezi vnitřní a vnější vrstvou zajišťuje čistý výhled a přispívá tak k bezpečné jízdě. Tímto systémem mohou být vybaveny helmy různých výrobců např. Shoei, Schuberth, Nolan a Lazer. Jednotlivá hledí naleznete na str. 378 

nahoru